Sedací souprava – Jak si správně vybrat 1.

Sedacia súprava – Ako si správne vybrať 1.Víc, jako kdykoliv předtím, chce dnes spotřebitel spolehlivý výrobek, u kterého pozná všechny složky a i místo výroby. Platí to zvlášť u výrobků, které se dostávají do bezprostředního kontaktu s naším tělem a dlouhodobě žijeme v jejich těsné blízkosti. V dnešní době jsme doslova zavaleni předměty pochybného původu s neznámým složením. Neumíme ani odhadnout, jaký vliv bude mít na náš organizmus například určitá chemická složka, použitá při výrobě naší sedací soupravy. Normy na zdravotní nezávadnost se liší v každé krajině a jsou státy, kde se jim dá lehce vyhýbat. Velmi dobře si pamatuji období, kdy každý výrobek, dovezený na náš trh podléhal certifikaci v specializovaných zkušebnách. Zde se kontrolovala kvalita, složení, použité materiály a zdravotní nezávadnost. Dnes je možné dostat do oběhu takřka jakýkoliv výrobek od jakéhokoliv výrobce. I když naše zákony přesně stanovují, za jakých podmínek a s jakými certifikáty se může výrobek prodávat, kontrola je velmi obtížná a zachytí cca 1 z 10 případů. Každý výrobce z krajin mimo EU musí mít produkty certifikované pro daný trh a dovozce by je měl umět předložit. Navzdory tomu zákazník často nemá šanci získat relevantní informace. Stává se dokonce, že i prodejce záměrně zavádí v informování o původu a složení výrobku. Když naletíte, může se stát, že si do bytu koupíte nábytek pochybné kvality. Celé roky můžete vdechovat výpary různých chemických sloučenin nebo se jich dotýkat. O ostatních kvalitativních vlastnostech ani nemluvím. Věnujte proto pozornost při výběru původu a složení. Kupujte výrobky od ověřených výrobců! U nábytku se soustřeďte na výrobce z EU. V této oblasti působí celosvětově najvíc kvalitních značek s dlouhodobou tradicí v oblasti výroby nábytku. Navíc podléhají velmi přísným normám výroby a použitých materiálů. Za značkovou sedací soupravu si sice připlatíte, ale budete mít jistotu původu, kvality a dlouhé životnosti.

Mnoho kvalitních výrobců nábytku se snaží odolávat falšování a bojovat s lacinou konkurencí používáním značek MADE IN.

Pod značkou MADE IN GERMANY se soustřeďují výrobky řemeselné spracovaní v Německu. Nemusí se jednat o neměcké suroviny. Velmi přísná kontrola ze strany státu však dáva silnou záruku kvality.

Pod značkou MADE IN ITALY se mohou prodávat i produkty, vyrobené v 2-3 různých státech, ale nějvětší čast výroby musí být v Itálii. V poslední době se proto zavádí i značka 100% MADE IN ITALY, při které je výroba i suroviny výhradně z Itálie.

Takové označení výrobků je silným argumentem při prodeji. Jednotlivé státy kladou velký důraz na budování těchto značek a přísně hodnotí jednotlivé výrobci.

Značka MADE IN EU je všeobecná, ale dáva jistotu, že výrobek byl z velké míry vyroben z některých států  EU a platí pro něj nadnárodní pravidla, které zavedla europská komise v r. 2003. Výrobci ji volí z dlhodobého hlediska, mohou však použit i značku svého státu. Například někteří, polští výrobci nábytku tímto označením reagují na zlou pověst jejich produktů z minulosti.

Možná si teď říkáte, že při tomto globálním hospodaření je to úplně jedno. Vše se i tak vyrábí v Číne nebo v jiné východní krajině a ješte to je i levnější. Netvrdím, že to musí byt automaticky méně kvalitní. Naopak se může jednat o vysokou kvalitu. Ale ta už je v porovnatelných cenách jako od europského výrobku. Pokud by jste mohli, koupili by ste si i čínské auto ? Ruku na srdce. Vědeli jste ,že v posledních letech se například Čína stala druhým největším odběratelem italského nábytku střední a vyšší třídy ?  Export kvalitního evropskeho nábytku do této krajiny rok za rokem roste. O prémiových značkách aut ani nehovořím. Čím to asi je ? Podle mě je to důvěra. Důvěra v evropskou kvalitu a též prestiž. Vlastnit europský nábytek je in.

Nezapomínejte, že sedací souprava je najvíce zatěžovaným kusem nábytku v domácnosti a je v přímém kontaktu s Vašim tělemm po dlouhou dobu. Snažte se investovat přiměřenou cenu do její koupě. Jak budete příliš šetřit, nakonec přeberete.

 

Ing. Štefan Csontos

Zpět k článkům

© 2016 - 2020 in-Elis SK, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Developed by MrCode.NET, designed by Podkonicky.sk

Pro zlepšení vašeho zážitku na našich stránkách používáme cookies. x